IEQ0548D12
Manufacturer No:
IEQ0548D12
Manufacture:
XP Power
Package:
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
IEQ0548D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 5W
In Stock
40 pcs On sales
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
82%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
5W
Current - Output (Max)
209mA, 209mA
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
0.86" L x 0.37" W x 0.44" H (22.0mm x 9.5mm x 11.3mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
IEQ05 (5W)
Voltage - Output 1
12V