NXPSC08650BJ
Manufacturer No:
NXPSC08650BJ
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NXPSC08650BJ
Description:
DIODE SCHOTTKY 650V 8A D2PAK
Series
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7V @ 8A
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Capacitance @ Vr, F
260pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package
D2PAK
Reverse Recovery Time (trr)
0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
230µA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650V
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
8A