BYT28-500,127
Manufacturer No:
BYT28-500,127
Manufacture:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYT28-500,127
Description:
DIODE ARRAY GP 500V 10A TO220AB
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4V @ 10A
Diode Type
Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
BYT28-500
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220AB
Reverse Recovery Time (trr)
60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 500V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
500V
Series
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)