SMBG18CA-E3/52
Manufacturer No:
SMBG18CA-E3/52
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG18CA-E3/52
Description:
TVS DIODE 18V 29.2V DO215AA
In Stock
630 pcs On sales
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Base Part Number
SMBG
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
TransZorb®
Supplier Device Package
DO-215AA (SMBG)
Voltage - Breakdown (Min)
20V