SM15T18CA-E3/57T
Manufacturer No:
SM15T18CA-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SM15T18CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 15.3V 25.2V DO214AB
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
SM15T, TransZorb®
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
59.5A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SM15T*
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)