1.5SMC11A-E3/57T
Manufacturer No:
1.5SMC11A-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC11A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 9.4V 15.6V DO214AB
Product Attribute
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
96.2A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
1.5SMC, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V