1.5KE7.5A-E3/54
Manufacturer No:
1.5KE7.5A-E3/54
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE7.5A-E3/54
Description:
TVS DIODE 6.4V 11.3V 1.5KE
Product Attribute
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133A