1.5KE170A-E3/54
Manufacturer No:
1.5KE170A-E3/54
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
1.5KE170A-E3/54
Description:
TVS DIODE 145V 234V 1.5KE
In Stock
545 pcs On sales
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
145V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
234V