VDRS07H300ALE
Manufacturer No:
VDRS07H300ALE
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Disc 9mm
Datasheet:
VDRS07H300ALE
Description:
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 9MM
Product Attribute
Energy
40J
Varistor Voltage (Max)
517V
Series
VDRS
Varistor Voltage (Min)
423V
Features
Varistor Voltage (Typ)
470V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
130pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 9mm
Current - Surge
1.2kA
Maximum AC Volts
300V
Maximum DC Volts
385V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C