VDRS05C130BFE
Manufacturer No:
VDRS05C130BFE
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
VDRS05C130BFE
Description:
VARISTOR 205V 400A DISC 7MM
Product Attribute
Current - Surge
400A
Maximum AC Volts
130V
Maximum DC Volts
170V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Energy
5.5J
Varistor Voltage (Max)
225.5V
Series
VDRS
Varistor Voltage (Min)
184.5V
Features
Varistor Voltage (Typ)
205V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
130pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm