SFR16S0001002FA500
Manufacturer No:
SFR16S0001002FA500
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
SFR16S0001002FA500
Description:
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Attribute
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
Series
SFR16S
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Box (TB)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
10 kOhms