PTCCL13H451FBE
Manufacturer No:
PTCCL13H451FBE
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTCCL13H451FBE
Description:
PTC RESET FUSE 145V 450MA RADIAL
In Stock
697 pcs On sales
Product Attribute
Current - Max
5A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
145V
Package / Case
Radial, Disc
Thickness (Max)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.492" Dia x 0.197" T (12.50mm x 5.00mm)
Series
PTCCL
Current - Trip (It)
675mA
Ratings
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Approvals
UR
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Resistance - 25°C (Typ)
3.8 Ohms
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
450mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Company Profile
PTCCL13H451FBE Relevant information
PTCC7
PTCC7
TIP SINGLE FLAT 1/8" 700F
PTCC8
PTCC8
TIP SINGLE FLAT 1/8" 800F