PR01000103900JR500
Manufacturer No:
PR01000103900JR500
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
PR01000103900JR500
Description:
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL
Product Attribute
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)
Series
PR01
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
390 Ohms