PR01000101602JR500
Manufacturer No:
PR01000101602JR500
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
PR01000101602JR500
Description:
RES 16K OHM 1W 5% AXIAL
Product Attribute
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
16 kOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)
Series
PR01
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C