ELXS501VSN221MR45S
Manufacturer No:
ELXS501VSN221MR45S
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ELXS501VSN221MR45S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
In Stock
149 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
500V
Series
LXS
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Capacitance
220µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.33A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
1.9019A @ 50kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)