EKXJ451ELL151MM50S
Manufacturer No:
EKXJ451ELL151MM50S
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EKXJ451ELL151MM50S
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Series
KXJ
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Capacitance
150µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.06A @ 120Hz
Applications
Automotive
Ripple Current @ High Frequency
2.25A @ 100kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
450V