RC55Y-3K01BI
Manufacturer No:
RC55Y-3K01BI
Manufacture:
TT Electronics / Welwyn
Package:
Axial
Datasheet:
RC55Y-3K01BI
Description:
RES 3.01K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)
Series
RC
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Resistance
3.01 kOhms