P110KV1-0F20BR50K
Manufacturer No:
P110KV1-0F20BR50K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P110KV1-0F20BR50K
Description:
POTENTIOMETER
Product Attribute
Built in Switch
None
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Series
P110
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
50k
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Flatted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Actuator Length
0.787" (20.00mm)