HM66-703R3LFTR13
Manufacturer No:
HM66-703R3LFTR13
Manufacture:
TT Electronics/BI Magnetics
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HM66-703R3LFTR13
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.5A 20 MOHM SMD
Product Attribute
Material - Core
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Series
HM66
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
3.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
3.3µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
10kHz