HM66-621R5LFTR13
Manufacturer No:
HM66-621R5LFTR13
Manufacture:
TT Electronics/BI Magnetics
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HM66-621R5LFTR13
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.47A 36 MOHM
Product Attribute
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
1.5µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.264" L x 0.244" W (6.70mm x 6.20mm)
Series
HM66
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
2.47A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)