AX02-306R4
Manufacturer No:
AX02-306R4
Manufacture:
Triad Magnetics
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AX02-306R4
Description:
FIXED IND 6.4UH 6.5A 8.5 MOHM
Product Attribute
Q @ Freq
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
SMD
Inductance
6.4µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Material - Core
Ferrite
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.524" L x 0.591" W (13.30mm x 15.00mm)
Series
AX02
DC Resistance (DCR)
8.5mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
16A
Features
Current Rating (Amps)
6.5A