SN74F163AN
Manufacturer No:
SN74F163AN
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
SN74F163AN
Description:
IC SYNC 4BIT BINRY COUNTR 16-DIP
In Stock
508 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F163
Reset
Synchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Number of Elements
1
Timing
Synchronous
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Direction
Up
Supplier Device Package
16-PDIP
Packaging
Tube
Number of Bits per Element
4
Count Rate
100MHz