CD74HCT163M96
Manufacturer No:
CD74HCT163M96
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74HCT163M96
Description:
IC SYNC COUNTER PRESET HS 16SOIC
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
74HCT163
Reset
Synchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74HCT
Number of Elements
1
Timing
Synchronous
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Direction
Up
Supplier Device Package
16-SOIC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Bits per Element
4
Count Rate
20MHz