FSN0.75SV
Manufacturer No:
FSN0.75SV
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
FSN0.75SV
Description:
SLEEVING 3/4" X 328' SILVER
In Stock
1 pcs On sales
Product Attribute
Features
Clean Cut, EMI Resistant, Shielded
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material
Copper, Tinned and Aramid
Diameter - Outside, Non-Expanded
Part Status
Active
Wall Thickness
0.013" (0.33mm)
Heat Protection
Flame Retardant, Heat Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Silver
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Width
Environment Protection
Length
328' (100.00m)
Diameter - Inside, Expanded
1.000" (25.40mm)