F6W1.50BK25
Manufacturer No:
F6W1.50BK25
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
F6W1.50BK25
Description:
SELF WRAP 1.5" X 25' BLACK
In Stock
2 pcs On sales
Series
F6® Woven Wrap
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Diameter - Outside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.027" (0.69mm)
Heat Protection
Type Attributes
Split Flexible Tube
Liquid Protection
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Color
Black
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C