F6N0.25BKBB
Manufacturer No:
F6N0.25BKBB
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
F6N0.25BKBB
Description:
SELF WRAP 1/4" X 3000' BLACK
Part Status
Active
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Heat Protection
Type Attributes
Split Flexible Tube
Liquid Protection
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Black
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Width
Environment Protection
Length
3000' (914.40m)
Diameter - Inside, Expanded
Series
F6®
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)