3100-40U10999AT
Manufacturer No:
3100-40U10999AT
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package:
Datasheet:
3100-40U10999AT
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 40A 240V
Series
3100, Products Unlimited
Must Operate Voltage
177 VAC
Features
Insulation - Class B
Must Release Voltage
40 VAC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Coil Power
9.5VA
Contact Rating (Current)
40A
Part Status
Active
Coil Voltage
240VAC
Contact Form
4PST-NO (DM) (4 Form X)
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Resistance
520Ohms
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)