3100-20T18999C
Manufacturer No:
3100-20T18999C
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package:
Datasheet:
3100-20T18999C
Description:
RELAY CONTACTOR DPST 40A 120V
Product Attribute
Contact Form
DPST-NO (DM) (2 Form X)
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Resistance
250Ohms
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
3100, Products Unlimited
Must Operate Voltage
88 VAC
Features
Insulation - Class B
Must Release Voltage
20 VAC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Coil Power
7VA
Contact Rating (Current)
40A
Part Status
Active
Coil Voltage
120VAC