AV2511000T5Q04
Manufacturer No:
AV2511000T5Q04
Manufacture:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Package:
Datasheet:
AV2511000T5Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 250V
In Stock
128 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
Electrical Life
50,000 Cycles
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
Off-On
Termination Style
Wire Leads
Type
Vandal Resistant
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
AV25
Voltage Rating - AC
250V
Circuit
SPST
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia