PH75F48-5
Manufacturer No:
PH75F48-5
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Package:
Module
Datasheet:
PH75F48-5
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Series
PH-F (75W)
Voltage - Output 1
5V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
76V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
75W
Current - Output (Max)
15A
Package / Case
Module
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
3.39" L x 2.44" W x 0.50" H (86.0mm x 62.0mm x 12.7mm)