TFSQ0402C0H1C1R2WT
Manufacturer No:
TFSQ0402C0H1C1R2WT
Manufacture:
TDK Corporation
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
TFSQ0402C0H1C1R2WT
Description:
CAP THIN FILM 1.2PF 16V 01005
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated
16V
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
TFSQ0402
Features
General Purpose
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±0.05pF
Capacitance
1.2pF