UMK212B7105KG-T
Manufacturer No:
UMK212B7105KG-T
Manufacture:
TAIYO YUDEN
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
UMK212B7105KG-T
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Product Attribute
Lead Style
Temperature Coefficient
X7R
Capacitance
1µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Series
M
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)
Ratings
Voltage - Rated
50V
Features
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C