PAS1840LA3R0506
Manufacturer No:
PAS1840LA3R0506
Manufacture:
TAIYO YUDEN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PAS1840LA3R0506
Description:
CAP 50F 20% 3V T/H
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.315" (8.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
3V
Lifetime @ Temp.
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Series
LA
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Capacitance
50F