PAS1840LA2R3566
Manufacturer No:
PAS1840LA2R3566
Manufacture:
TAIYO YUDEN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PAS1840LA2R3566
Description:
CAP 56F 20% 2.3V T/H
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
2.3V
Lifetime @ Temp.
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Series
LA
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Capacitance
56F
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.315" (8.00mm)