SFM210-LPSE-D47-ST-BK
Manufacturer No:
SFM210-LPSE-D47-ST-BK
Manufacture:
Sullins Connector Solutions
Package:
Datasheet:
SFM210-LPSE-D47-ST-BK
Description:
CONN HDR 94POS 0.039 GOLD PCB
Product Attribute
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
94
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)
Connector Type
Header
Contact Finish - Post
Gold
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
1A
Series
SFM210
Pitch - Mating
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C