STM32L052T8Y6TR
Manufacturer No:
STM32L052T8Y6TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
36-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
STM32L052T8Y6TR
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36WLCSP
Product Attribute
Core Size
32-Bit
Base Part Number
STM32L052
Packaging
Tape & Reel (TR)
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
2K x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
36-WLCSP
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
29
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Package / Case
36-UFBGA, WLCSP
Series
STM32L0
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 1x12b
RAM Size
8K x 8
Oscillator Type
Internal
Company Profile
STM32L052T8Y6TR Relevant information
STM300
STM300
RF TXRX MODULE ISM<1GHZ