STM32L051C6T6TR
Manufacturer No:
STM32L051C6T6TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32L051C6T6TR
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Product Attribute
Speed
32MHz
Package / Case
48-LQFP
Series
STM32L0
Data Converters
A/D 10x12b
RAM Size
8K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Base Part Number
STM32L051
Packaging
Digi-Reel®
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
EEPROM Size
2K x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
48-LQFP (7x7)
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
37
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Company Profile
STM32L051C6T6TR Relevant information
STM300
STM300
RF TXRX MODULE ISM<1GHZ