SMCJ20A-TR
Manufacturer No:
SMCJ20A-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
SMCJ20A-TR
Description:
TVS DIODE 20V 42.8V SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
SMC
Series
SMCJ, TRANSIL™
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
234A (8/20µs)