SMBJ70CA-TR
Manufacturer No:
SMBJ70CA-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ70CA-TR
Description:
TVS DIODE 70V 146V SMB
Series
SMBJ, TRANSIL™
Supplier Device Package
SMB (DO-214AA)
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Package / Case
DO-214AA, SMB
Base Part Number
SMBJ
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Company Profile
SMBJ70CA-TR Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA