SMBJ10A-TR
Manufacturer No:
SMBJ10A-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ10A-TR
Description:
TVS DIODE 10V 21.7V SMB
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
37A
Package / Case
DO-214AA, SMB
Base Part Number
SMBJ
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMB (DO-214AA)
Series
SMBJ, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Company Profile
SMBJ10A-TR Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA