SMB6F8.5AY
Manufacturer No:
SMB6F8.5AY
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
SMB6F8.5AY
Description:
AUTOMOTIVE 600 W, 8.5 V TVS IN S
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMBflat
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse
600W