SMB6F8.5A
Manufacturer No:
SMB6F8.5A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
SMB6F8.5A
Description:
600 W TVS IN SMB FLAT
Series
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)