SMAJ26CA-TR
Manufacturer No:
SMAJ26CA-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ26CA-TR
Description:
TVS DIODE 26V 53.5V SMA
Product Attribute
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
SMAJ, TRANSIL™
Supplier Device Package
SMA (DO-214AC)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43A (8/20µs)
Company Profile
SMAJ26CA-TR Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC