SMA6J20A-TR
Manufacturer No:
SMA6J20A-TR
Datasheet:
SMA6J20A-TR
Description:
TVS DIODE 20V 36.8V SMA
Product Attribute
Power Line Protection
No
SMA6J, TRANSIL™
Unidirectional Channels
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)