SMA6J130A-TR
Manufacturer No:
SMA6J130A-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J130A-TR
Description:
TVS DIODE 130V 223V SMA
In Stock
643 pcs On sales
Series
SMA6J, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
223V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMA6J
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)