SMA6F18AY
Manufacturer No:
SMA6F18AY
Datasheet:
SMA6F18AY
Description:
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.5A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMAflat
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA6F
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V