SMA4F22AY
Manufacturer No:
SMA4F22AY
Datasheet:
SMA4F22AY
Description:
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMAflat
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA4F
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V