SMA4F20AY
Manufacturer No:
SMA4F20AY
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA4F20AY
Description:
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
Product Attribute
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMAflat
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA4F
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)