ESDA6V1LY
Manufacturer No:
ESDA6V1LY
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ESDA6V1LY
Description:
TVS DIODE 5.2V 16V SOT23-3
Product Attribute
Supplier Device Package
SOT-23-3
Series
Automotive, AEC-Q101, ESDAY, TRANSIL™
Unidirectional Channels
2
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18A (8/20µs)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number
ESDA
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)