ESDA5V3SC6Y
Manufacturer No:
ESDA5V3SC6Y
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ESDA5V3SC6Y
Description:
TVS DIODE 3V 21V SOT23-6
Product Attribute
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A (8/20µs)
Package / Case
SOT-23-6
Base Part Number
ESDA5V3
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Series
Automotive, AEC-Q101, ESDAY, TRANSIL™
Unidirectional Channels
4
Voltage - Breakdown (Min)
5.3V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3V